Poznan Pl Biuro
e-mail
Menu
· Strona główna
· Ankieta
· Archiwum artykułów
· Ciekawe strony www
· Rekomenduj nas
· Szukaj
· Top 10
· Twoje konto
· Zawartosc
 
Szkolenia
· Szkolenia
· Kursy
 
Opracowania INTERM IIT
· Patenty RP
· Kolektor ciepla UP RP P 385595
· Kolektory słoneczne
 
Artykuły
· Akty prawne
· Trzy dwudziestolecia 3 x 20
· Szkolenie Wykonawców prac docieplających
· Studia podyplomowe świadectwa i audyty energetyczne
 
Kolektory słoneczne opracowane przez INTERM IIT

W Instytucie Innowacyjno Technologicznym INTERM opracowano, dwa nowe rozwiązania kolektorów słonecznych. Kolektory chronione przez Urząd Patentowy RP.
1. UP RP nr 61859 kolektor słoneczny so. 
Przedmiotem ochrony jest kolektor słoneczny usytuowany na ścianie lub dachu budynku.
Znane tradycyjne kolektory słoneczne służące do pochłaniania energii promieni słonecznych, stanowią samodzielny element konstrukcyjny mocowany do ściany lub dachu budynku.
Kolektor ma postać metalowej ramy z umieszczoną w niej warstwą termoizolacyjną i zespołem rurek przykrytych przeźroczystą płytą przepuszczającą promienie słoneczne, najczęściej szklaną. Kolektor słoneczny posiada wsporniki służące do jego zamocowania na budynku.
Ciecz płynąca w zespole rurek, po nagrzania się pod wpływem działania promieni  słonecznych, przekazuje energię cieplną wodzie w wymienniku ciepła.
Kolektor słoneczny według wzoru użytkowego zawierający zespół rurek przykrytych  przeźroczystą płytą przepuszczającą promienie słoneczne, charakteryzuje się tym, że zespół rurek osadzony jest na warstwie docieplającej budynek.
Rozwiązanie według wzoru użytkowego, w którym zespół rurek kolektora słonecznego usytuowany jest bezpośrednio na warstwie termoizolacyjnej ściany lub dachu, w sposób istotny obniża koszt zainstalowania kolektora.
Kolektor stanowi element istniejącej konstrukcji budynku i wpływa korzystnie na jego wygląd.  Kolektor ten może być zastosowany w połączeniu z dowolną warstwą zewnętrzną budynku stanowiącą elewację lub pokrycie dachu.
Przedmiot wzoru użytkowego uwidoczniony jest na rysunku fig.1, przedstawiającym  schematycznie w przekroju poprzecznym zespół rurek kolektora słonecznego osadzony na warstwie docieplającej budynku.
2. UP RP nr 4612 kolektor słoneczny sr.
Przedmiotem ochrony jest kolektor słoneczny stanowiący fragment pokrycia
zwłaszcza elewacji budynku, dachu albo dowolnego fragmentu balkonu lub jego ściany osłonowej i zadaszenia.
Znany jest kolektor słoneczny służący do pochłaniania energii promieni słonecznych posiadający warstwę termoizolacyjną, na której znajduje się zespół rurek miedzianych przykrytych przeźroczystą zewnętrzną płytą. Dolne końce rurek połączone są z dopływem medium przenoszącym energie cieplną, a górne końce rurek połączone są z odpływem.
    Z opisu wzoru użytkowego nr 61859 znany jest kolektor słoneczny charakteryzujący się tym, że zespół rurek osadzony jest bezpośrednio na warstwie docieplającej ściany lub dachu. Kolektor ten stanowi fragment istniejącej konstrukcji budynku i wpływa korzystnie na jego wygląd.
    Kolektor słoneczny według wzoru przemysłowego posiada na podłożu termoizolacyjnym płytę kanałową, korzystnie poliwęglanową lub wężownice oraz równolegle do niej usytuowaną w pewnym odstępie zewnętrzną płytę poliwęglanową o kolorystyce jednolitej albo zróżnicowanej. Odpowiednio dobrana kolorystyka zewnętrznej płyty wkomponowana w kolorystykę ściany, dachu lub balkonu nadaje jej nowy i oryginalny wygląd.
    Przedmiot wzoru przemysłowego przedstawiony jest w odmianach jego wykonania.

do góry
Wysłano dnia 18-11-2009 o godz. 12:10:42 przez admin
 
Login
Pseudonim

Hasło

Nie masz jeszcze konta? Możesz sobie założyć. Jako zarejestrowany użytkownik będziesz miał kilka przywilejów.
 
Pokrewne linki
· Więcej o
· Napisane przez admin


Najczęściej czytany artykuł o :
Kursy

 
Oceny artykułu
Wynik głosowania: 5
Głosów: 19


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły

 
Opcje

 Strona gotowa do druku Strona gotowa do druku

 
Przepraszamy, komentarze dla tego artykułu są niedostępne.
2018